2017-2018 School Year

  • National Western Stock Show

    • Champion – Emma M., 3rd Grade
    • Champion – Andrea H., 4th Grade
    • Reserve Champion – Vanna R., 1st Grade
    • Reserve Champion – Rayne W., 1st Grade
    • Reserve Champion – Jonae H., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Jase C., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Ellie B., 4th Grade
    • Honorable Mention – Savanna C., 4th Grade
  • Music K-8 Cover Contest 

    • Most Humorous Cover – Colin J., 5th Grade
    • Finalist – Kennedy L, 4th Grade
    • Finalist – Morgan B., 4th Grade
    • Finalist – Misha S., 4th Grade
    • Honorable Mention – Isaiah F., 5th Grade
    • Honorable Mention – Ian B., 5th Grade
    • Honorable Mention – Carston B., 5th Grade
    • Honorable Mention – Madeline M., 5th Grade
    • Honorable Mention- Carina S., 5th Grade
    • Honorable Mention – Amira T., 5th Grade
    • Honorable Mention – Kaelyn S., 4th Grade
    • : 400;”>Honorable Mention – Josie P., 3rd Grade

2016-17 SCHOOL YEAR

  • National Western Stock Show

    • Champion – Ellie M., 1st Grade
    • Champion – Justin M., 3rd Grade
    • Champion – Jeffery B., 4th Grade
    • Reserve Champion – Shiloh B., 3rd Grade
    • Reserve Champion – Carter E., 3rd Grade
    • Reserve Champion – Amira T., 4th Grade
    • Reserve Champion – Isabella W., 5th Grade
    • Honorable Mention – Cole P., 1st Grade
    • Honorable Mention – Owen J., 2nd Grade
    • Honorable Mention – Kira B., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Jamie D., 4th Grade
  • Federal Junior Duck Stamp Contest

    • Honorable Mention – Harmony M., 4th Grade
    • Honorable Mention – Sean K., 4th Grade
    • Honorable Mention – Madeline M., 4th Grade
    • Honorable Mention – Mark A., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Owen J., 2nd Grade
    • Honorable Mention – Samantha W., 2nd Grade

2015-16 SCHOOL YEAR

      • National Western Stock Show

        • Champion – Kail P., 2nd Grade
        • Champion – Rheya R., 1st Grade
        • Reserve Champion – Joy D., 2nd Grada
        • Reserve Champion – Ethan C., 2nd Grade
        • Reserve Champion – Caleb P., 4th Grade
        • Reserve Champion – Isobel W., 5th Grade
        • Reserve Champion – Teagan C., 5th Grade
        • Honorable Mention – Rhegan M., 4th Grade
      • CSU Homecoming Parade, Fort Collins

        • 2nd Place Community Novelty – TPAAK Band and Spirit Squad
        • 3rd Place Community Float – TR Paul Academy of Arts & Knowledge
      • Windsor Harvest Parade, Fort Collins

        • 2nd Place Band Entries – TR Paul Academy of Arts & Knowledge
      • Fort Collins Pedestrian Paver Project

        • Miya B.


2014-15 SCHOOL YEAR

      • STEM Excellence Awards – Top 10 STEM Program in the Nation

        • Winner Elementary School Division- TR Paul Academy of Arts & Knowledge
      • St Patrick’s Day Parade, Fort Collins

        • 1st Place Overall – TR Paul Academy of Arts & Knowledge
      • School Choice Leadership Award
      • Champion Winner National Western Stock Show

        • Giovani B., 4th Grade
      • InvestWrite Competition

        • 1st Place – Haze K., 5th Grade
      • Poudre Fire Department Poster Safety Contest

        • 1st Place – Amiah R., 3rd Grade
        • 1st Place – Isobel W., 4th Grade
        • 2nd Place – Belle A., 4th Grade
      • Barnes and Noble Bookmarks Contest

        • 1st Place – Shriya N., 2nd Grade
        • 1st Place – Lili G., 5th Grade
        • 1st Place – Kenzie R., 1st Grade
        • Honorable Mention – Calvin R., 3rd Grade
        • Honorable Mention – Mya K., 5th Grade
        • Honorable Mention- Kira B., Kindergarten
      • Jack and Jill Magazine Cover Contest

        • Finalist – Owen J., Kindergarten
      • Music K-8 Magazine Cover National Art Contest 

        • Finalist- Giovani B., 4th Grade
        • Honorable Mention – Jaimie D., 2nd Grade
        • Honorable Mention – Colin J., 2nd Grade
        • Honorable Mention – Jeryn N., 3rd Grade
        • Honorable Mention – Belle A., 4th Grade
      • Colorado Charter School Art Contest

        • 3rd Place – Jeryn N., 3rd Grade
        • 3rd Place – Savannah S., 1st Grade
      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 1st Place – Rohit P., 6th Grade
        • 2nd Place – Sofia M., 6th Grade
        • Honorable Mention – Kaylee B., 5th Grade
        • Honorable Mention – Andrew K., 5th Grade
        • Honorable Mention- Mikyah M., 5th Grade
        • 2nd Place – Melody S., 10th Grade Former Student
      • Fort Collins Pedestrian Paver Project

        • Maya L.
        • Ewan E.
        • Lana T.
        • Brianna S.
        • Isobel W.
        • Aliyah W.
        • Danava M.
        • Izayah C.

2013-14 SCHOOL YEAR

      • Mosaica Education Literacy Award

        • Outstanding implementation of our English Language Arts program
      • Music K8 Magazine Cover National Art Contest

        • Finalist – Sofia M., 4th Grade
        • Finalist – Sabrina T., 5th Grade
        • Finalist – Rainha W., 5th Grade
        • Honorable Mention – Makenzie M., 5th Grade
        • Honorable Mention – Donovan L., 6th Grade
      • Colorado Charter School Art Contest

        • Grand Prize – Tyler S., 2nd Grade
        • Runner Up – Sofia M., 4th Grade
      • Fort Collins Pedestrian Pavers Project

        • Isaiah Fr.
        • Sky H.
        • Sabrina T.
        • Rohit P.
      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 2nd Place – Isobel A., 8th Grade
        • 2nd Place – Rohit P., 6th Grade
        • 3rd Place – Giovani B., 3rd Grade
        • Honorable Mention – Joshua P., 8th Grade
        • Honorable Mention – Ryan B., 7th Grade
        • Honorable Mention – Zach E., 7th Grade
        • Honorable Mention – Derek S., 5th Grade
        • Honorable Mention – Sabrina T., 5th Grade
        • Honorable Mention – James B., 4th Grade,
        • Honorable Mention – Kyleigh D., 4th Grade
        • Honorable Mention – Gabrielle F., 4th Grade
        • Honorable Mention – Mikyah M., 4th Grade
        • Honorable Mention – Emilee L., 3rd Grade
      • Poudre School District Science Fair

        • Overall Best of Fair- Sabrina T., 5th Grade
        • Certificate of Achievement- Sophia Mackey, 4th Grade
        • Certificate of Achievement – Jenny Hahn, 5th Grade
      • National Stock Market Game

        • 1st Place – Auden H.
        • 1st Place – Sam Z.
        • 1st Place -Solomon B.
        • 3rd Place – Sage A.
        • 3rd Place – Isobel W.
      • Odyssey of the Mind Poudre River Regional Tournament

        • 3rd Place – Arden C., Mikyah M., Alex T., Serenity R., Bryson S.


2012-13 SCHOOL YEAR

      • Fort Collins Pedestrian Pavers Project

        • Madeline M.
        • Braeden G.
        • Kailin K.
        • Jennifer H.
        • Emma M.
        • Serenity R.
        • Mischelle C.
        • Caira A.
      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 3rd Place – Mischelle C., 5th Grade

2011-12 SCHOOL YEAR

      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 1st Place – Samuel Z., 3rd Grade
        • 1st Place – Serenity D., 2nd Grade
        • 3rd Place – Melody S., 7th Grade
        • 3rd Place – Sydney S., 4th Grade
        • Honorable Mention- Miranda S., 4th Grade
        • Honorable Mention – Gabrielle F., 3rd Grade
        • Honorable Mention – Brendan S., 2nd Grade
        • Honorable Mention – Addison H., 1st Grade
      • National Society of the Daughters of the American Revolution Junior American Citizens Committee Group Banner Contest

        • 3 students won first place at State and National levels


2010-11 SCHOOL YEAR

      • Doodle 4 Google National Art Contest

        • State Finalist (Top 400 of 107,000 National Entries)- Sofia M., 1st Grade
      • “Color the Earth Green” National Aaron Brothers Art Contest

        • Grand Prize – Rohit P., 3rd Grade
      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 1st Place – Rohit P., 3rd Grade
        • 3rd Place – Taylor A., 5th Grade
        • Honorable Mention – Melody S., 6th Grade
        • Honorable Mention – Asher L., 2nd Grade
      • Wayne Vasher Award

        • Outstanding Implementation of the Arts Tied to Rich Content through Paragon

2009-10 SCHOOL YEAR

      • Doodle 4 Google National Art Contest

        • National Finalist (Top 40 of 33,000 National Entries)-Tessa M.-B., 8th Grade
        • State Finalist (Top 400 of 33,000 National Entries) – Jake S., 3rd Grade
      • Fort Collins Pedestrian Pavers Project

        • Catherine L.
        • Emma M.
        • Jake S.
        • Zoe T.
      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 1st Place – Catherine L., 4th Grade
        • 1st Place – Taylor A., 4th Grade
        • 1st Place – Miranda S., 1st Grade
        • 1st Place – Rohit P., 1st Grade
        • 1st Place – Sydney S., 1st Grade
        • 2nd Place – Tristen S., 3rd Grade
        • 3rd Place – Tessa M.B., 8th Grade
        • 3rd Place – Melody S., 5th Grade
        • Honorable Mention – Kaylin S., 7th Grade


2008-09 SCHOOL YEAR

      • Music K8 Magazine Cover National Art Contest

        • Finalist – Jessica H., 5th Grade
      • “Show Us Your America” Art Contest

        • Finalist – Tessa M.-B., 7th Grade
      • Scholastic Picture a President National Contest

        • Top 10 Finalist – Jaiden J., 2nd Grade
      • Fort Collins Pedestrian Pavers Project

        • Libby B.
        • Jordan H.
        • Jaiden J.
      • Fort Collins Transformers Cabinet Project

        • First elementary school proposal accepted by Arts in Public Places, Fort Collins
        • Designed by McKayla E., 4th Grade
        • Painted by students K-7
      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 1st Place – McKayla E., 4th Grade
        • 1st Place – Taylor A., 3rd Grade
        • 2nd Place – Melody S., 4th Grade
        • 2nd Place – Caterine L.
        • 2nd Place – Rohit P. (Youngest to place in Colorado history)
        • 3rd Place – Tessa M.B., 7th Grade
        • 3rd Place – Catherine C. 4th Grade
        • Honorable Mention – Cory Q., 7th Grade
        • Honorable Mention – Cameron G., 6th Grade
        • Honorable Mention – Jordan H., 4th Grade
      • Wayne Vasher Award

        • Outstanding Implementation of the Arts Tied to Rich Content through Paragon
      • University of Colorado Denver FLL Championship Tournament

        • 3rd Place – Robot Performance Award

2007-08 SCHOOL YEAR

      • Fort Collins Pedestrian Pavers Project

        • Taylor C.
        • Mutiara C.
        • Kylie C.
        • Makayla E.
        • Ashley F.
        • Christopher H.
        • Julia L.
        • Margaret M.
        • Alia N.
        • Melody S.
      • Lego League -Poudre Qualifier

        • Winner- Innovative Software Design
        • Best Rookie Team Award
      • Federal Junior Duck Stamp Contest

        • 1st Place – Taylor A., 2nd Grade
        • 1st Place – Melody., 3rd Grade
        • 1st Place – McKayla E., 3rd Grade
      • National Society of the Daughters of the American Revolution Junior American Citizens Committee Art Contest

        • The National Society, Daughters of the American Revolution (NSDAR) annually sponsors a Junior American Citizen’s contest. Out of 146 entries submitted to the local chapter, nineteen first-place winners, four second-place winners and two third-place winners were selected from TPAAK in the southwest divisional level and at the national level there were four first-place winners, four third-place winners and four honorable mentions.
      • Wayne Vasher Award

        • Outstanding Implementation of the Arts Tied to Rich Content through Paragon


2006-07 SCHOOL YEAR

      • Butterfly Pavilion Exhibit

        • 1st Place – Melody S., 3rd Grade
      • Community Service Project, Animal House
      • National “Write to Lead” Essay 

        • Finalist out of 1,200 applicants — Jack W.
      • Fort Collins Pedestrian Pavers Project

        • Austin S.
        • Grant B.
      • National Society of the Daughters of the American Revolution Junior American Citizens Committee Art Contest

        • 12 Winners in the Cache la Poudre Chapter
        • 5 students in 1st Place
      • Colorado State Championship First Lego League Robotics

        • 6th Place – Dragon Bytes