Wall of Fame

2016-17 School Year

  • National Western Stock Show
    • Champion – Ellie M., 1st Grade
    • Champion – Justin M., 3rd Grade
    • Champion – Jeffery B., 4th Grade
    • Reserve Champion – Shiloh B., 3rd Grade
    • Reserve Champion – Carter E., 3rd Grade
    • Reserve Champion – Amira T., 4th Grade
    • Reserve Champion – Isabella W., 5th Grade
    • Honorable Mention – Cole P., 1st Grade
    • Honorable Mention – Owen J., 2nd Grade
    • Honorable Mention – Kira B., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Jamie D., 4th Grade

2015-16 School Year

  • National Western Stock Show
    • Champion – Kail P., 2nd Grade
    • Champion – Rheya R., 1st Grade
    • Reserve Champion – Joy D., 2nd Grada
    • Reserve Champion – Ethan C., 2nd Grade
    • Reserve Champion – Caleb P., 4th Grade
    • Reserve Champion – Isobel W., 5th Grade
    • Reserve Champion – Teagan C., 5th Grade
    • Honorable Mention – Rhegan M., 4th Grade
  • CSU Homecoming Parade, Fort Collins
    • 2nd Place Community Novelty – TPAAK Band and Spirit Squad
    • 3rd Place Community Float – TR Paul Academy of Arts & Knowledge
  • Windsor Harvest Parade, Fort Collins
    • 2nd Place Band Entries – TR Paul Academy of Arts & Knowledge
  • Fort Collins Pedestrian Paver Project
    • Miya B.

2014-15 School Year

  • STEM Excellence Awards – Top 10 STEM Program in the Nation
      • Winner Elementary School Division- TR Paul Academy of Arts & Knowledge

  • St Patrick’s Day Parade, Fort Collins
    • 1st Place Overall – TR Paul Academy of Arts & Knowledge
  • School Choice Leadership Award
  • Champion Winner National Western Stock Show
    • Giovani B., 4th Grade
  • InvestWrite Competition
    • 1st Place – Haze K., 5th Grade
  • Poudre Fire Department Poster Safety Contest
    • 1st Place – Amiah R., 3rd Grade
    • 1st Place – Isobel W., 4th Grade
    • 2nd Place – Belle A., 4th Grade
  • Barnes and Noble Bookmarks Contest
    • 1st Place – Shriya N., 2nd Grade
    • 1st Place – Lili G., 5th Grade
    • 1st Place – Kenzie R., 1st Grade
    • Honorable Mention – Calvin R., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Mya K., 5th Grade
    • Honorable Mention- Kira B., Kindergarten
  • Jack and Jill Magazine Cover Contest
    • Finalist – Owen J., Kindergarten
  • Music K-8 Magazine Cover National Art Contest 
    • Finalist- Giovani B., 4th Grade
    • Honorable Mention – Jaimie D., 2nd Grade
    • Honorable Mention – Colin J., 2nd Grade
    • Honorable Mention – Jeryn N., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Belle A., 4th Grade
  • Colorado Charter School Art Contest
    • 3rd Place – Jeryn N., 3rd Grade
    • 3rd Place – Savannah S., 1st Grade
  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 1st Place – Rohit P., 6th Grade
    • 2nd Place – Sofia M., 6th Grade
    • Honorable Mention – Kaylee B., 5th Grade
    • Honorable Mention – Andrew K., 5th Grade
    • Honorable Mention- Mikyah M., 5th Grade
    • 2nd Place – Melody S., 10th Grade Former Student
  • Fort Collins Pedestrian Paver Project
    • Maya L.
    • Ewan E.
    • Lana T.
    • Brianna S.
    • Isobel W.
    • Aliyah W.
    • Danava M.
    • Izayah C.

2013-14 School Year

  • Mosaica Education Literacy Award
    • Outstanding implementation of our English Language Arts program
  • Music K8 Magazine Cover National Art Contest
    • Finalist – Sofia M., 4th Grade
    • Finalist – Sabrina T., 5th Grade
    • Finalist – Rainha W., 5th Grade
    • Honorable Mention – Makenzie M., 5th Grade
    • Honorable Mention – Donovan L., 6th Grade
  • Colorado Charter School Art Contest
    • Grand Prize – Tyler S., 2nd Grade
    • Runner Up – Sofia M., 4th Grade
  • Fort Collins Pedestrian Pavers Project
    • Isaiah Fr.
    • Sky H.
    • Sabrina T.
    • Rohit P.
  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 2nd Place – Isobel A., 8th Grade
    • 2nd Place – Rohit P., 6th Grade
    • 3rd Place – Giovani B., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Joshua P., 8th Grade
    • Honorable Mention – Ryan B., 7th Grade
    • Honorable Mention – Zach E., 7th Grade
    • Honorable Mention – Derek S., 5th Grade
    • Honorable Mention – Sabrina T., 5th Grade
    • Honorable Mention – James B., 4th Grade,
    • Honorable Mention – Kyleigh D., 4th Grade
    • Honorable Mention – Gabrielle F., 4th Grade
    • Honorable Mention – Mikyah M., 4th Grade
    • Honorable Mention – Emilee L., 3rd Grade
  • Poudre School District Science Fair
    • Overall Best of Fair- Sabrina T., 5th Grade
    • Certificate of Achievement- Sophia Mackey, 4th Grade
    • Certificate of Achievement – Jenny Hahn, 5th Grade
  • National Stock Market Game
    • 1st Place – Auden H.
    • 1st Place – Sam Z.
    • 1st Place -Solomon B.
    • 3rd Place – Sage A.
    • 3rd Place – Isobel W.
  • Odyssey of the Mind Poudre River Regional Tournament
    • 3rd Place – Arden C., Mikyah M., Alex T., Serenity R., Bryson S.

2012-13 School Year

  • Fort Collins Pedestrian Pavers Project
    • Madeline M.
    • Braeden G.
    • Kailin K.
    • Jennifer H.
    • Emma M.
    • Serenity R.
    • Mischelle C.
    • Caira A.
  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 3rd Place – Mischelle C., 5th Grade

2011-12 School Year

  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 1st Place – Samuel Z., 3rd Grade
    • 1st Place – Serenity D., 2nd Grade
    • 3rd Place – Melody S., 7th Grade
    • 3rd Place – Sydney S., 4th Grade
    • Honorable Mention- Miranda S., 4th Grade
    • Honorable Mention – Gabrielle F., 3rd Grade
    • Honorable Mention – Brendan S., 2nd Grade
    • Honorable Mention – Addison H., 1st Grade
  • National Society of the Daughters of the American Revolution Junior American Citizens Committee Group Banner Contest
    • 3 students won first place at State and National levels

2010-11 School Year

  • Doodle 4 Google National Art Contest
    • State Finalist (Top 400 of 107,000 National Entries)- Sofia M., 1st Grade
  • “Color the Earth Green” National Aaron Brothers Art Contest
    • Grand Prize – Rohit P., 3rd Grade
  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 1st Place – Rohit P., 3rd Grade
    • 3rd Place – Taylor A., 5th Grade
    • Honorable Mention – Melody S., 6th Grade
    • Honorable Mention – Asher L., 2nd Grade
  • Wayne Vasher Award
    • Outstanding Implementation of the Arts Tied to Rich Content through Paragon

2009-10 School Year

  • Doodle 4 Google National Art Contest
    • National Finalist (Top 40 of 33,000 National Entries)-Tessa M.-B., 8th Grade
    • State Finalist (Top 400 of 33,000 National Entries) – Jake S., 3rd Grade
  • Fort Collins Pedestrian Pavers Project
    • Catherine L.
    • Emma M.
    • Jake S.
    • Zoe T.
  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 1st Place – Catherine L., 4th Grade
    • 1st Place – Taylor A., 4th Grade
    • 1st Place – Miranda S., 1st Grade
    • 1st Place – Rohit P., 1st Grade
    • 1st Place – Sydney S., 1st Grade
    • 2nd Place – Tristen S., 3rd Grade
    • 3rd Place – Tessa M.B., 8th Grade
    • 3rd Place – Melody S., 5th Grade
    • Honorable Mention – Kaylin S., 7th Grade

2008-09 School Year

  • Music K8 Magazine Cover National Art Contest
    • Finalist – Jessica H., 5th Grade
  • “Show Us Your America” Art Contest
    • Finalist – Tessa M.-B., 7th Grade
  • Scholastic Picture a President National Contest
    • Top 10 Finalist – Jaiden J., 2nd Grade
  • Fort Collins Pedestrian Pavers Project
    • Libby B.
    • Jordan H.
    • Jaiden J.
  • Fort Collins Transformers Cabinet Project
    • First elementary school proposal accepted by Arts in Public Places, Fort Collins
    • Designed by McKayla E., 4th Grade
    • Painted by students K-7
  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 1st Place – McKayla E., 4th Grade
    • 1st Place – Taylor A., 3rd Grade
    • 2nd Place – Melody S., 4th Grade
    • 2nd Place – Caterine L.
    • 2nd Place – Rohit P. (Youngest to place in Colorado history)
    • 3rd Place – Tessa M.B., 7th Grade
    • 3rd Place – Catherine C. 4th Grade
    • Honorable Mention – Cory Q., 7th Grade
    • Honorable Mention – Cameron G., 6th Grade
    • Honorable Mention – Jordan H., 4th Grade
  • Wayne Vasher Award
    • Outstanding Implementation of the Arts Tied to Rich Content through Paragon
  • University of Colorado Denver FLL Championship Tournament
    • 3rd Place – Robot Performance Award

2007-08 School Year

  • Fort Collins Pedestrian Pavers Project
    • Taylor C.
    • Mutiara C.
    • Kylie C.
    • Makayla E.
    • Ashley F.
    • Christopher H.
    • Julia L.
    • Margaret M.
    • Alia N.
    • Melody S.
  • Lego League -Poudre Qualifier
    • Winner- Innovative Software Design
    • Best Rookie Team Award
  • Federal Junior Duck Stamp Contest
    • 1st Place – Taylor A., 2nd Grade
    • 1st Place – Melody., 3rd Grade
    • 1st Place – McKayla E., 3rd Grade
  • National Society of the Daughters of the American Revolution Junior American Citizens Committee Art Contest
    • The National Society, Daughters of the American Revolution (NSDAR) annually sponsors a Junior American Citizen’s contest. Out of 146 entries submitted to the local chapter, nineteen first-place winners, four second-place winners and two third-place winners were selected from TPAAK in the southwest divisional level and at the national level there were four first-place winners, four third-place winners and four honorable mentions.
  • Wayne Vasher Award
    • Outstanding Implementation of the Arts Tied to Rich Content through Paragon

2006-07 School Year

  • Butterfly Pavilion Exhibit
    • 1st Place – Melody S., 3rd Grade
  • Community Service Project, Animal House
  • National “Write to Lead” Essay 
    • Finalist out of 1,200 applicants — Jack W.
  • Fort Collins Pedestrian Pavers Project
    • Austin S.
    • Grant B.
  • National Society of the Daughters of the American Revolution Junior American Citizens Committee Art Contest
    • 12 Winners in the Cache la Poudre Chapter
    • 5 students in 1st Place
  • Colorado State Championship First Lego League Robotics
    • 6th Place – Dragon Bytes